Forum pytania na egzamin magisterski SWPS Strona Główna pytania na egzamin magisterski SWPS
Forum o pytaniach na examin magisterski SWPS
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

41. Scharakteryzuj wybraną koncepcję pamięci operacyjnej.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum pytania na egzamin magisterski SWPS Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maxivitt
Administrator



Dołączył: 28 Lis 2005
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: z nienacka

PostWysłany: Pon 17:55, 06 Lut 2006    Temat postu: 41. Scharakteryzuj wybraną koncepcję pamięci operacyjnej.

Scharakteryzuj wybraną koncepcję pamięci operacyjnej.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aniewegl




Dołączył: 24 Kwi 2006
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 10:32, 25 Kwi 2006    Temat postu: Scharakteryzuj wybraną koncepcję pamięci operacyjnej

Badaczem, który najbardziej przyczynił się do poznania działania pamięci operacyjnej był brytyjski psycholog Alan Baddeley. Doszedł on do wniosku, że pamięć operacyjna jest systemem potrzebnym do wykonywania bieżących informacji umysłowych takich jak uczenie się, myślenie i rozumowanie. Dodatkowo Baddeley doszedł do wniosku, że pamięć operacyjna nie jest jednolitym stystemem ale musi być złożona podsystemów, które się wzajemnie uzupełniają i zapewniają większą elastyczność. W skład pamięci operacyjnej wchodzą:
1. centralny sytem wykowawczy - pełni rolę kierowniczą i kontrolną. Określa to na czym skupimy uwagę. Kieruje pracą dwóch pozostałych systemów (notes wzrokowo-przestrzenny oraz pętla fonologiczna), które pełnią względem niego funkcje podrzędne. Centralny system wykonawszy jest często utożsamiany z centralną częścią pola uwagi, w której wykonywane są różnego typu operacje umysłowe. System ten ma ograniczoną pojemność i przechowuje informacje przez stosunkowo krótki czas – musi uwalniać swoje moce przerobowe do radzenia sobie z nowymi zadaniami.
2. Pętla fonologicza - jest porównywana do głosu wewnętrznego. Składa się z centralnego systemu artykulacyjnego, który przechowuje informacje przez ich ciągłe bezgłośne powtarzanie oraz magazynu fonologicznego, który przechowuje informacje w postaci cichych wypowiedzi przez okres 1,5 – 2 sekund. Informacje do magazynu fonologicznego mogą docierać z trzech różnych źródeł: z pamięci sensorycznej (z części słuchowej), z centralnego systemu artykulacyjnego oraz z pamięci trwałej.
3. Notes wzrokowo przestrzenny – jest porównywany do oka wewnętrznego. Informacje mogą trafiać do notesu z pamięci ikonicznej albo mogą być wydobywane z pamięci trwałej. Przykładem wykorzystania tego notesu są procesy występujące podczas pisania – informacje z pamięci trwałej przekształcene są na postać graficzną.
Człowiek zapamiętuje informacje w pamięci operacyjnej głównie dzięki działaniu centralnego systemu wykonawczego, który określa na czym w danym momencie skoncentrować uwagę oraz jak dokładnie przeanalizować poszczególne bodźce. Praca pozostałych podsystemów ma charakter mechaniczny gdyż działają one przez powtarzanie a to jak od dawna wiadomo przedłuża żywot informacji w pamięci, a niekiedy ułatwia przeniesienie informacji z pamięci operacyjnej (krótkotrwałej) do pamięci trwałej.
Bibliografia
Maruszewski, T. (2001). Psychologia poznania. Sposoby rozumienia siebie i świata. (s. 185 – 189). Gdańsk: GWP.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum pytania na egzamin magisterski SWPS Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin